Health Level Seven jest to standard cyfrowej wymiany informacji w obrębie placówek medycznych. Stworzony został przez organizację HL7 w 1987 roku. Podstawą tego pomysłu miała być elektroniczna wymiana informacji w ochronie zdrowia. Główne jego założenia to szybka i wygodna wymiana informacji, zarówno na płaszczyźnie klinicznej, finansowej, jak i administracyjnej. Dla ochrony zdrowia HL7 jest niezwykle znaczące. Opowiemy o HL7 odnosząc się przede wszystkim do naszych urządzeń i integracji działających na terenie całego kraju.
HL7 składa się między innymi z:
- dostępu do danych
- pobierania danych
- przesyłania danych
- sterowania
- pobierania wyników
- analizy i obserwacji klinicznej
Celem HL7 miało być stworzenie rozwiązania, które zagwarantuje odpowiednią komunikację między systemami medycznymi. Jego fenomenem jest pełna elastyczność, dzięki której możliwe są wszelkie działania na niemal wszystkich płaszczyznach funkcjonowania placówek szpitalnych.
Działanie HL7 ze spirometrami firmy MES
Integracji przy użyciu HL7 podlegają wszystkie spirometry serii Lungtest. Metoda działania jest stosunkowo prosta. W systemie szpitalnym HIS wybieramy pacjenta, dla przykładu posłużmy się stereotypowym Janem Kowalskim któremu zlecamy konkretne badanie niech to będzie w naszym przykładzie spirometria. Zlecenie to trafia do naszego systemu i jeżeli takiego pacjenta nie ma w bazie to jest on w tym momencie tworzony, a samo zlecenie trafia do kolejki. Następnie w oprogramowaniu Lungtest wybieramy naszego pacjenta Jana kowalskiego z bazy danych, po czym wybieramy kolejkę pacjentów i z tego panelu wybieramy zlecenie na spirometrię. Nadszedł moment badania które wykonuje obsługa stanowiska, a po jego zakończeniu zapisuje badanie do bazy danych. Moment zapisu badania do bazy to również moment w którym nasz system generuje odpowiedź na otrzymane ze szpitalnego systemu HIS zlecenie. Odpowiedź ta zawiera parametry badania jak również może zawierać podlinkowany plik pdf z wydruku z przeprowadzonego badania. Przesłane wartości jak wspomniany plik pdf można przeglądać z poziomu szpitalnego systemu HIS.
Nasze przykładowe integracje z różnymi systemami w kilku miejscowościach w kraju :
- Karpacz system AMMS od Aseco.
- Poznań system AMMS od Aseco.
- Cieszyn system AMMS od Aseco.
- Olsztyn system CliniNET od CGM.
- Kielce system CliniNET od CGM.
- Prabuty system CliniNET od CGM.
- Bystra system Optimed NXT od Comarch.
- Górono system Optimed NXT od Comarch.
- Wolica system ESCULAP.
- Poznań system ESCULAP.
Dodatkowo pragniemy poinformować że nasz system jest zintegrowany z oprogramowaniem mMedicy gdzie mamy kilka poziomów wymiany danych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami.
Comments are closed